Наслідки можуть бути непередбачуваними: еколог вказав на загрози від відновлення постачання води в Крим

Еколог-вчений Максим Сорока заявив, що повернення Північно-Кримського каналу в експлуатацію може мати непередбачувані наслідки для екології півострова.

Об этом сообщает Роспрес


Про це він написав спеціально для "Апострофа".


За його словами, питання подачі води до Криму дуже політизоване. З екологічної точки зору, Кримський канал і перекидання великих обсягів води — це штучний елемент в екосистемі. Останні екологічні теорії взагалі свідчать, що перенесення великих обсягів природних ресурсів з одної екосистеми в іншу має негативні наслідки.


"Слід розуміти, що ідея "повернути ріки назад" з’явилася в середині минулого століття і несе загрози навколишньому середовищу, які можна розділити на чотири типи. Перший пов’язаний зі зміною водного балансу на території, з якої ми перекидаємо воду. Хоча, аналізуючи наявні дані з державного водного кадастру за останні три роки, немає свідоцтв дефіциту води в Україні. у нижньому басейні Дніпра спостерігається нормальний водний баланс, досить води у водосховищах. Тому є певний обсяг, який можна перекинути. до того ж, його завжди можна контролювати", — написав він.


Сорока звертає увагу на те, що не треба боятися того, що Україна залишиться без води, якщо відновить поставки до Криму. Питання скоріше в тому, чи доцільно це робити, але це питання політичне.


"Друга категорія проблем — стан водного балансу на території, на яку пускають воду. Адже екосистема була спочатку призначена для певного водного балансу. Якщо там водний режим річок — 300-400 мм, а ми перекидаємо туди масу води — це призводить до того, що змінюється екосистема. Яскравим прикладом був кінець 1960-х — початок 1970-х років, коли ми почали інтенсивно здійснювати зрошення на півдні України. Наукові статті стверджують, що ми за фактом зруйнували великі екосистеми степів, так як в степу не повинно бути такої кількості води. третій фактор — інвазивний. Ми перекидаємо не тільки воду, але і мікрофлору, бактерії, водорості і так далі. І це несе ризик інтродукції. Однак ми пережили це ще в 1960-1970 роках", — написав Сорока.


За його словами, існує ще четвертий фактор — локальна зміна клімату, що виникає через появу великих обсягів води.


"Найбільш яскравий приклад — Каховське водосховище. Накопичення великих обсягів води призвело до того, що на територіях поруч з ним завжди трохи тепліше і підвищена вологість. Але цей фактор для України не стільки значимий — він більше проявився б на пустинній території", — написав він .


Повний текст матеріалу "Апострофа" читайте тут: Росія не перекриє Дніпро, а запуск води в Крим загрожує непередбачуваними наслідками.


Джерело статті: “https://apostrophe.ua/ua/news/society/2020-02-13/posledstviya-mogut-byit-nepredskazuemyimi-ekolog-ukazal-na-ugrozyi-ot-vozobnovleniya-postavok-vodyi-v-kryim/188260”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя